Összefoglalás
- Jelenlévők száma: 10 fő
- Program
- Az 50-es távcső használatának gyakorlása
- ZWO ASIAir beüzemelése és használtának gyakorlása
- Rádiómeteoros rendszer tesztelése és finomhangolása
- Rögtönzött bemutató két látogatónak 😀
Ezen a kedd estén 10 fő gyűlt össze, hogy derült idő esetén gyakoroljuk az 50-es távcsővel való észlelést. Az időjárás gyakorolt némi kegyet és a kint töltött idő alatt voltak „pillanatok”, amikor derült volt az ég. Ezeket a „pillanatokat” kihasználva az 50-es távcső és az ASIAir kombinációjával gyakoroltuk az asztrofotózást. Első célpont az Orion-köd szívében található Trapezium-halmaz volt. A fókuszt nem sikerült tökéletesen eltalálni, de ez mit sem vett el a látvány értékéből. A jellegzetesen trapéz alakú csillaghalmaz és a mögötte meghúzódó ködösség csodás látványt nyújtott.

Az élményt tovább fokozta, hogy ez a látvány egy hatalmas vászonra lett kivetítve és a live stackingnek hála, élőben láthattuk, ahogy a Trapezium-halmaz körüli ködösség egyre részletesebben jelenik meg. Az sem volt utolsó szempont, hogy mindezt a csillagvizsgáló fűtött előadótermében élhettük át. Második célpont Bode galaxisa (M81) volt. Ennél a galaxisnál talán sokkal jobban érezhető volt a live stacking hatása. A galaxismagot körülölelő két jellegzetes spirálkar a szemünk előtt rajzolódott ki, ahogyan egyre több frame készült el.
Ezekben az élményekben nem csak a jelenlévő Szegedi Csillagászok tagjai részesültek, hanem két látogató is. Számukra, a live stacking bemutató előtt, Kelemen Tamás az 50-es távcsővel, vizuális észlelés formájában mutatta meg a főműszer erejét az Orion-ködön, a Marson és Jupiteren, valamint a Holdon.