Novemberi látnivalókból csemegézünk. Az ajánló a Szegedi Csillagvizsgáló számára készítettük, rájuk optimalizálva, figyelembe véve az ottani viszonyokat, horizontot kitakaró fákat és a város zavaró fényszennyezését. Belsős használatra szánva, ez a megfogalmazáson könnyen látható – de hátha segítséget, ötletet ad más számára is.
Az oda kilátogató vendég nagy valószínűséggel találkozhat ezekkel az objektumokkal péntek esti nyitvatartásainkon.
Bolygók
- Szaturnusz: Hónap elején ideális, vége felé már nyugaton, a CSV déli panorámáját takaró fáktól alig lesz látható, figyelni kell épp aznap este bemutatható-e
- Jupiter: gyakorlatilag egész hónapban lehet mutogatni, nagyon jó helyen lesz.
- Uránusz: természetesen nem a látványos fajta, de nem sokkal lesz a Jupiter mögött. Tök jó gyakorolni térkép alapján keresni, mivel 50es db-jében nincsenek bolygók. Fiastyúk és Jupiter közt lesz félúton, de azonosítani kell a térkép.
Nyílthalmazok
- Fiastyúk (M45): Hónap vége felé már kora esete feljön a fák fölé, hónap elején még várni kell rá. Nem sok értelme van 50centisben mutogatni, max a ködösséget. 50es vagy Dobson keresőjében érdemes mutogatni.
- NGC 6834: Nyugat felé lehet keresni. Halvány, de van jellegzetessége, ami érdekes lehet: a tökéletesen egy vonalban, a halmaz közepén átmenő csillagfüzér.
- M38: Esték vége felé, később novemberben emelkedik a Szekeres, benne ez a nyílthalmaz is jó célpont
- Cassiopeiában ideális, sok van, pl Perseus ikerhalmaz, kistávcsővel. Szabadszemes, könnyű megtalálni
Galaxisok
- M31 Andromeda-galaxis: Zenitben keresendő, szabadszemes. mindenki a legnagyobb távcsővel akarja nézni, de nem fér bele… kisebbel érdemes.
- M33 Triangulum-galaxis: ebbe azért nem olyan könnyű részleteket látni, de könnyed kihívás lehet.
- NGC 7331: Pegasus lábánál kis 10 magnis galaxis, nem sok részlet de szépen látszik az oldaláról látszó alakja, fényes középpel.
Gömbhalmazok
- M15: klasszik, fényes, Pegasusnál.
- M71: Kis rókánál kora este még lehet mutatni, marhára alig van fényes közepe a halmaznak, akár nyílthalmazzal is összekeverhető
- M2: standard gömbhalmaz, elvileg ez a legnagyobb mind közül.
Planetáris ködök
- NGC 7009 Szaturnusz-köd: Alakja miatt érdemes mutogatni, Szaturnusz után (felhívva a figyelmet a hasonlóságra). Picike, érdemes megnagyítani.
- NGC 6826: ‘Pislogó köd’, mellé nézve megjelenik a fehér törpe, ránézve eltűnik, ezért pislog. Hattyúban.
- M27 Súlyzó-köd: 30mm okulárral jobb, nagyobb látómezőben jobban jön az alakja
