Éta Aquaridák május elején

Tucatnyi meteorraj van az év folyamán, és nem csak azok a híres perszeidák érdemelnek figyelmet. Május elejére várható a Vízöntőből érkező, ugyancsak látványosabbak között számon tartott Éta Aquarida meteorraj.

Egy híresebb, az 1P / Halley üstökösből származó meteorok már a napokban is hullanak, ugyan még kisebb számban. A csúcs május 5-6- ra várható, ekkor lehet a legnagyobb valószínűséggel többet látni, akár 40-50et egy óra alatt.

A Szegedi Csillagvizsgáló is árgus szemekkel (illetve kamerával) várja a csúcsot, és az előrejelzett lehetséges kitörést. A kamera éjjel-nappal figyel a teljes égboltot. Reggelre összeáll a timelapse (napi bontásban), melyen egy rövid, reggeli kávé mellé ideális videó formájában megtekinthetjük az előző estét. Túl gyors lenne még így is?
Mivel a timelapse egy videó, a videó pedig gyorsan egymás után tett képekből áll, ezért az egész este külön képekben is megmarad. Ezeket a kamera szoftvere a 24 órás videó mellett, egybe gyúrja, úgymond ‘stack-eli’. Egymásrapakolja az összes képet, majd összeadja a pixeleket, így a legvégső, 1db képen a csillagok elmozdulása (a Föld forgása) fog látszani. Míg a képeken egyesével a csillagok pontszerűek lennének, és az egymás utáni képeken alig látszanana egy csillag arrébb, mint az előzőn, ha az összeset egybe fűzzük, kirajzolják az útjukat, amiket a pólus körül jártak be az éjszaka folyamán. Ezek az úgynevezett ‘csíkhúzós’, vagy a magyarban is elterjedtebb, angolszász kifejezéssel startrails képek. Példát természetesen csatolok a cikkben:

A fentebb látható, startrails képen, elég sok csillag látható, ahogy megteszi az éjjeli útját. Az a piszokfényes vastag sáv pedig a Hold. Ezeken elég könnyű már a dolgunk, ha meteorra vadászunk. Hiszen bármi, ami nem a csillagok pólus körüli útját rajzolja, az valószínűleg meteor lesz. A képen a pólustól jobbra, kelet felé látható apró fényesebb, egyenes csík bizony egy ilyen meteor volt.

A recept adott, könnyű dolgunk lesz így, csak ülni kell és várni. De tavaszodik, így már az időjárás is melegszik. Érdemes egy hálózsákkal, pléddel, megfelelő mennyiségű teával és észlelőkeksszel kifeküdni egy várostól távolabb eső részre, és magunk is megpróbálkozni. Az éjszaka második fele kínálkozik országunkból alkalmasnak a megfigyelésre.
A kamera jó dolog, de az élményt nem pótolja, mikor saját szemmel látja az ember. Vizsgáljuk a Vízöntő csillagképtől 45-90 foknyira az égboltot. Bár meteor bárhol eshet, és nem csak Aquarida (más rajból, illetve sporadikus is), ebben a sávban számíthatunk a leglátványosabb, leghosszabb meteorokra.

Alább adatok a meteorrajról:

Üstökös1P Halley
RadiánsVízöntő
AktívÁprilis 15 – Május 27, 2023 (csúcs: május 6)
Várható meteorszám a csúcs idejénKb 60 meteor per óra
Meteor sebesség66km/h

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük