Összefoglalás
- Jelenlévők száma: 17 fő
- Program
- Fotózás keskenysávú szűrővel
- Hold és bolygó megfigyelés
- Rádiómeteoros rendszer bütykölése
Az eheti kedd este fényét nem csak a jelenlévő 17 érdeklődő emelte, hanem maga a Hold is 99,5 %-os megvilágítottságával. Voltak távcsőhasználatban segítséget kérő érdeklődők, és csillagászati diákolimpiára készülő diákok is, akik az észlelési gyakorlati feladatra készültek. Túl sok volt a távcső a csillagvizsgáló teraszához – szerencsére! Amíg a hideget bírtuk, vizuálisan észleltünk, miután fáztunk, a csillagvizsgáló előadójából, kivetítve próbáltunk a vonuló fátyol felhőkkel küzdve fotózni a főműszerrel.
Természetesen adta magát, hogy a Hold legyen a kedd este egyik sztárja. A megjelent érdeklődők többféle távcsőtípussal is megfigyelhették égi kísérőnk felszínét. A távcsövek okulárján keresztül a majdnem teljesen megvilágított holdkorong legjellegzetesebb alakzatai (tengerek (sötétebb régiók) és a nagyobb becsapódási kráterek: Copernicus, Tycho, lásd a mellékelt Holdfotót) felismerhetőek voltak. A szemfülesebb megfigyelők azt is kiszúrták, hogy a holdkorong széle nem egy szabályos körvonal, hanem egy itt-ott kitüremkedésekkel tarkított „gyűrött” körvonal (lásd alább a képen). Ezek a kitüremkedések annak köszönhetők, hogy a Hold felszíne nem sima, hanem síkságokkal és hegységekkel borított.

A Hold mellett kiváló célpontok voltak a Naprendszer bolygói közül a Mars, a Jupiter és a Vénusz (keletről nyugat felé haladva). A légkör nyugodtsága ugyan nem volt a legoptimálisabb, de a távcsöveken keresztül a Mars aprócska korongja nem csak narancssága volt. Felfedezhetőek voltak rajta a kontrasztosabb, fekete felszíni formák is. A Jupiter északi és déli egyenlítői felhősávjai szintén kivehetőek voltak a távcsövek okulárjaiban. A Vénusz talán unalmasabb célpontnak számított, hiszen vastag légköre jobbára hófehér színben pompázott. Azonban a fogyófélben lévő Vénusz-sarló csodás látványt nyújtott.
A halvány, mélyég objektumok megfigyelése ilyen erős holdfény mellett csak keskenysávú szűrő alkalmazásával lehetséges. Az első ilyen célpont az Ikrek csillagképben található Eszkimó-köd volt.

11 óra felé aztán nyert a fátyol felhő, és nem tudtunk tovább fotózni. Ami kép ott elkészült, villámgyors metódussal dolgoztuk ki a helyszínen.