Kedd este – 2025. március 25.

Összefoglalás

  1. Jelenlévők száma: 4
  2. Program
    • Asztrofotók kidolgozása

A borús és esős idő miatt észlelni nem tudtunk, helyette asztrofotók kidolgozásával bíbelődtünk. A választás egy távoli planetáris ködre esett (NGC 2346, Monoceros). A nyers fotó a szegedi 50-es távcső, egy keskenysávú mély-ég szűrő és egy ZWO ASI 294MC-Pro kamera kombinációjával készült. Összesen 187 darab 20 másodperces expozíciót sikerült stackelni, amelyet végül a PixInsight szoftverrel dolgoztunk ki. A feldolgozatlan, nyers fotóhoz nem készültek kalibrációs képek, így egy kicsit nagyobb kihívást jelentett a kidolgozása. 🙂

NGC 2346 – Kidolgozás után. A képet készítette: Kelemen Tamás
NGC 2346 – Kidolgozás előtt. Több részlet látható ezen a képen, amit egy egyszerű autostretch hozott elő. Azonban ekkora mértékű nyújtás mellett már az artefactok is szépen látszódnak: amp glow (kép jobb felső része) és egy komplex gradiens, amely végigfut az egész fotón bal-jobb irányban.

Kedd este – 2025. március 18.

Összefoglalás

  1. Jelenlévők száma: 10 fő
  2. Program
    • Észlelőest a Mélyponton

Ennek a kedd estének – rendhagyó módon – nem a Csillagvizsgáló adott otthont. A front elvonulta után tiszta ég és fogvacogtató, csontig hatoló hideg éjszaka várt minket a Tiszasziget melletti Mélypont emlékhelyen. A hideg ellenére egészen szép számmal gyűltek össze a fotózni és vizuális észlelni vágyó amatőr csillagászok. Itt az ég – a Csillagvizsgálónál megszokottól eltérően – jóval sötétebb volt (Bortle 4 a Bortle 5 helyett). Az éjszaka folyamán egészen sok égi objektum múltjába nyertünk betekintést. Már-már egy egészen mini Messier-maratonnak is nevezhető az este. A meglátogatott objektumok listája a teljesség igénye nélkül:

  • Jupiter
  • Mars
  • M3 gömbhalmaz
  • Orion-köd (M42)
  • Fiastyúk (M45)
  • Sombrero galaxis (M104)
  • NGC884 és NGC889 dupla halmaz (nyílt csillaghalmazok)

Az este hangulatát alább néhány fotó idézi vissza. 😀

Kedd este – 2025. március 11.

Összefoglalás

  1. Jelenlévők száma: 12 fő (5 diákolimpiás diák + 7-en többiek)
  2. Program
    • Távcsőkezelés és észlelési gyakorlat
    • Holdazás az 50-es távcsővel

Az eheti kedd estét végül nem a légköri kondenzációs folyamatok termékei uralták (legalábbis egy ideig 😀 ), így a diákoknak ismét lehetőségük volt gyakorolni a március 21-23. között megrendezésre kerülő Athletica Galactica országos döntőjére, ami Jászberényben lesz majd. A versenyre való felkészülés mellett a többi amatőr csillagász az 50-es nagytávcsőn keresztül fedezte fel a Hold felszíni formáit egy Holdatlasz segítségével. A meglátogatott tájakat összegyűjtöttük alább egy galériába.

Végül este 10 óra felé megérkeztek a felhők, mi pedig még vetettünk egy utolsó pillantást a Holdra, mielőtt teljesen elbújt volna a felhők mögött.

Megérkeznek a felhők. Utolsó pillantások égi kísérőnkre.

Kedd este – 2025. március 4.

Összefoglalás

  1. Jelenlévők száma: 15 fő (7 diákolimpiás diák + 3 elsőéves egyetemi hallgató + 5-en többiek)
  2. Program
    • Felkészülés a diákolimpiára

Ez a kedd este javarészt a diákolimpiára való felkészülésről szólt. Barna Barnabással a diákok az elmúlt évek döntős észlelési feladataiból szemezgettek. Közben a többiek a saját vagy éppen a csillagvizsgáló műszereivel fürkészték az éjszakai ég lakóit.

Kedd esti hangulatkép a márciusi növő Holdról. A fotót készítette: Eperjesi Dávid, mobiltelefon + 50-es nagytávcső

Kedd este – 2025. február 25.

Összefoglalás

  1. Jelenlévők száma: 16 (7 diákolimpiás, 9-en többiek)
  2. Program
    • Bolygózás és próbálkozás a Sirius B megfigyelésével

Ez alkalommal majdnem felhőmentes éghez volt szerencsénk, amelyet rendesen ki is használtunk. A diákolimpiára készülő diákok végre a nyílt ég alatt, sötétben gyakorolhatták a távcsövek összeszerelését és a pólusra állást. A sikeres előkészületek után nekiláthattak az éppen jó pozícióban lévő Jupiter és Mars megfigyelésének. Az észlelési gyakorlattal párhuzamosan az 50-es távcsővel is kalandoztunk az égen. Az első célpont a Jupiter volt, aminek a „felszínén” egy éppen átvonulni készülő, az Europa hold által előidézett napfogyatkozást figyelhettünk meg. Az 50-es távcsővel az Europa umbrája csodásan kivehető volt (lásd alább a képet), de a kisebb, diákolimpiás műszerekkel is el lehetett csípni. Persze sokat segített ilyenkor, ha az ember tudta, hol keresse azt a kis fekete foltot.

A Jupiter „felszínén” átvonuló Europa árnyéka (5 óra környékén). A képet készítette: K.-Szántó Katalin, mobiltelefon, 2025. február

Az 50-es távcső következő célpontja a Sirius B volt. Eléggé nagy kihívásnak ígérkezett ez. A Sirius A látszó fényessége -1.46 magnitúdó, míg a Sirius B ugyanezen értéke +8.4. Az ebből adódó differencia (fényesség-különbség) 9.86, amit logaritmikus skálán kell értelmezni. Ezt átkonvertálva lineáris skálára (100.4x=100.4•9.86=8790.23) az adódik, hogy a Sirius B kb. 10.000x halványabb, mint a Sirius A. Ez már önmagában feladta a leckét, és emellé adódott még a légkör nyugtalansága, illetve a fényszennyezés is. Mindezek „fényében” nem csodálkoztunk, hogy nem sikerült megpillantani a Sirius B-t, habár a nagy 50-es távcső képes felbontani a két csillagot (lásd alább a szimulált képet).

A felbontott Sirius A és B a látómező közepén. (500/4000 mm-es főtávcső + 3x Barlow-lencse + 7 mm-es okulár 82 fokos látszólagos látómezővel, a kép forrása: Stellarium)

Mindezek után a Marsot is célba vettük. Az égen akkor éppen magasan járt, így a légkör is stabilabb volt. Egyik jégsapkája nagyszerűen látszódott, illetve a nagyobb és sötétebb felszíni struktúrái is kivehetőek voltak. A Stellariumban való kis kutakodás után kiderült, hogy éppen kezdett előbújni a Syrtis Major, amit mi is láttunk egy erősebb fekete pacaként az 50-es távcső okulárjában.

Az este utolsó sztárja az Uránusz volt. Az 50-es távcsővel sikerült megtalálni ezt a kékes-zöldes csodát és elképesztő látványt nyújtott. Azonban, ha az ember tényleg csak az okulárban látott kép alapján értékelné a látványt, akkor erre a kékes-zöldes pontocskára lehet azt mondaná, hogy: „Csak ennyi?”. Ilyenkor persze azt is érdemes megemlíteni, hogy az a halvány, picike pontocska a Földnél 4x szélesebb gázóriás és majdnem 3 milliárd kilométerre található központi csillagunktól, ahonnan már a fénynek is majdnem 3 órába telik ideérnie. Így az ember már kicsit jobban értékeli a távcső által nyújtott képet és talán azt is átérzi, hogy világegyetemben a távolságok és a méretek nem éppen picikék.

Kedd este – 2025. február 18.


Összefoglalás

  1. Jelenlévők száma: 13 fő (6 diákolimpiás, 7-en többiek)
  2. Program
    • Diákok felkészülése a csillagászati diákolimpiára
    • Virtuális csillagképtúra
    • Rádiómeteoros rendszer bütykölése III.

Ezen a kedd estén az időjárás nem a mi oldalunkon állt. Az ég felhős volt a kint töltött idő alatt, de ennek ellenére ismét szép számmal összegyűltünk. Ez az alkalom a csillagászati diákolipiára való felkészülésről szólt leginkább. A diákok gyakorolták, (i) hogyan kell egy távcsövet összerakni, (ii) az összerakás mely fázisában érdemes pólusra állni, (iii) hogyan kell elvégezni a kiegyensúlyozást, (iv) és végül hogyan kell szétszedni az észlelésre összerakott távcsövet. A jelenlévők fele a csillagászati diákolimpiára készülő diák volt, így a távcsővel való ismerkedés eltartott egy ideig. Eközben Barna Barnabás és Kelemen Tamás hasznos információkkal látták el a diákokat az összerakás és a vizuális észlelés fortélyairól. Azonban a műszer használtának ismerete mit sem ér, ha ez ember nem képes az éjszakai égbolton tájékozódni. Így, az észleléshez használt műszer alapjaival való megismerkedés után Ordasi András tartott virtuális égbolt túrát. A túra főbb témakörei (a teljesség igénye nélkül :D): (i) Egy sarkalatos pont: Hol található a Sarkcsillag az égbolton?; (ii) A bolygók és az állatövi csillagképek; (iii) Nevezetesebb szabadszemes objektumok (Fiastyúk, Orion-köd); (iv) A téli hatszög.

Kedd este – 2025. február 11.

Összefoglalás

  1. Jelenlévők száma: 17 fő
  2. Program
    • Fotózás keskenysávú szűrővel
    • Hold és bolygó megfigyelés
    • Rádiómeteoros rendszer bütykölése

Az eheti kedd este fényét nem csak a jelenlévő 17 érdeklődő emelte, hanem maga a Hold is 99,5 %-os megvilágítottságával. Voltak távcsőhasználatban segítséget kérő érdeklődők, és csillagászati diákolimpiára készülő diákok is, akik az észlelési gyakorlati feladatra készültek. Túl sok volt a távcső a csillagvizsgáló teraszához – szerencsére! Amíg a hideget bírtuk, vizuálisan észleltünk, miután fáztunk, a csillagvizsgáló előadójából, kivetítve próbáltunk a vonuló fátyol felhőkkel küzdve fotózni a főműszerrel.

Természetesen adta magát, hogy a Hold legyen a kedd este egyik sztárja. A megjelent érdeklődők többféle távcsőtípussal is megfigyelhették égi kísérőnk felszínét. A távcsövek okulárján keresztül a majdnem teljesen megvilágított holdkorong legjellegzetesebb alakzatai (tengerek (sötétebb régiók) és a nagyobb becsapódási kráterek: Copernicus, Tycho, lásd a mellékelt Holdfotót) felismerhetőek voltak. A szemfülesebb megfigyelők azt is kiszúrták, hogy a holdkorong széle nem egy szabályos körvonal, hanem egy itt-ott kitüremkedésekkel tarkított „gyűrött” körvonal (lásd alább a képen). Ezek a kitüremkedések annak köszönhetők, hogy a Hold felszíne nem sima, hanem síkságokkal és hegységekkel borított.

A majdnem teljes megvilágítottságú Hold. Illusztráció arra, hogy mit láthat az ember vizuális megfigyelés során, ha a légköri és a műszeres feltételek is adottak. A képet készítette: Pap Ádám, 2025. január

A Hold mellett kiváló célpontok voltak a Naprendszer bolygói közül a Mars, a Jupiter és a Vénusz (keletről nyugat felé haladva). A légkör nyugodtsága ugyan nem volt a legoptimálisabb, de a távcsöveken keresztül a Mars aprócska korongja nem csak narancssága volt. Felfedezhetőek voltak rajta a kontrasztosabb, fekete felszíni formák is. A Jupiter északi és déli egyenlítői felhősávjai szintén kivehetőek voltak a távcsövek okulárjaiban. A Vénusz talán unalmasabb célpontnak számított, hiszen vastag légköre jobbára hófehér színben pompázott. Azonban a fogyófélben lévő Vénusz-sarló csodás látványt nyújtott.

A halvány, mélyég objektumok megfigyelése ilyen erős holdfény mellett csak keskenysávú szűrő alkalmazásával lehetséges. Az első ilyen célpont az Ikrek csillagképben található Eszkimó-köd volt.

Eszkimó-köd

11 óra felé aztán nyert a fátyol felhő, és nem tudtunk tovább fotózni. Ami kép ott elkészült, villámgyors metódussal dolgoztuk ki a helyszínen.

Kedd este – 2025. február 4.

Összefoglalás

  1. Jelenlévők száma: 10 fő
  2. Program
    • Az 50-es távcső használatának gyakorlása
    • ZWO ASIAir beüzemelése és használtának gyakorlása
    • Rádiómeteoros rendszer tesztelése és finomhangolása
    • Rögtönzött bemutató két látogatónak 😀

Ezen a kedd estén 10 fő gyűlt össze, hogy derült idő esetén gyakoroljuk az 50-es távcsővel való észlelést. Az időjárás gyakorolt némi kegyet és a kint töltött idő alatt voltak „pillanatok”, amikor derült volt az ég. Ezeket a „pillanatokat” kihasználva az 50-es távcső és az ASIAir kombinációjával gyakoroltuk az asztrofotózást. Első célpont az Orion-köd szívében található Trapezium-halmaz volt. A fókuszt nem sikerült tökéletesen eltalálni, de ez mit sem vett el a látvány értékéből. A jellegzetesen trapéz alakú csillaghalmaz és a mögötte meghúzódó ködösség csodás látványt nyújtott.

Trapezium-halmaz a Orion-ködben (M42)

Az élményt tovább fokozta, hogy ez a látvány egy hatalmas vászonra lett kivetítve és a live stackingnek hála, élőben láthattuk, ahogy a Trapezium-halmaz körüli ködösség egyre részletesebben jelenik meg. Az sem volt utolsó szempont, hogy mindezt a csillagvizsgáló fűtött előadótermében élhettük át. Második célpont Bode galaxisa (M81) volt. Ennél a galaxisnál talán sokkal jobban érezhető volt a live stacking hatása. A galaxismagot körülölelő két jellegzetes spirálkar a szemünk előtt rajzolódott ki, ahogyan egyre több frame készült el.

Ezekben az élményekben nem csak a jelenlévő Szegedi Csillagászok tagjai részesültek, hanem két látogató is. Számukra, a live stacking bemutató előtt, Kelemen Tamás az 50-es távcsővel, vizuális észlelés formájában mutatta meg a főműszer erejét az Orion-ködön, a Marson és Jupiteren, valamint a Holdon.


Első Mars megfigyelésem a 2025-ös földközelség idején

A Mars idei földközelsége nagyszerű alkalmat teremtett arra, hogy a 90/910 mm-es akromatikus lencsés távcsövemmel vizuálisan és fotografikusan is megfigyeljem a vörös bolygót. Kíváncsi voltam, mire képes ez a távcső, amikor én, és amikor egy kamera „néz” bele.

A vizuális megfigyelés során egy 2x Barlow lencsét és egy 20mm-es okulárt (Plössl) párosítottam a távcsővel (91x nagyítás). Ezen a nagyításon a Mars egy apró, vörösen izzó korongként jelent meg a látómezőben. Kíváncsiságból a 20 mm-es okulárt kicseréltem egy 10 mm-esre, amellyel a nagyítás már 182x-re hízott. Ezen a nagyításon azonban a Mars vörös korongja már táncolt, hullámzott. A légkör nyugtalansága itt már rendesen élvezhetetlenné tette a vizuális megfigyelést. Visszaváltottam hát a 20 mm-es okulárra és még egy ideig így néztem azt a picike, vörös korongot. A látvány számomra így is nagyon érdekes volt, mert a szabadszemes megfigyeléssel ellentétben, itt tényleg szabályos korongként jelent meg a Mars, még ha kicsike is volt.

A fotografikus megfigyeléshez egy ZWO ASI 120MC-S bolygókamerát használtam. A távcsőhöz ebben az esetben csak a 2x Barlow lencse csatlakozott, melyet követett a bolygókamera. Itt a legnagyobb kihívást a Mars pozícionálása és a fókuszállítás jelentette. A kicsi szenzorméret és a nagy fókuszhossz miatt a keresőtávcső és a főtávcső tökéletes párhuzamosítása sokat segített volna az objektum pozícionálásában. Azonban esetemben ez nem így volt (habár a megfigyelés kezdetén végeztem párhuzamosítást a Holddal, de ez szemmel láthatólag nem volt elég pontos). Először meglepődve tapasztaltam, hogy a keresőtávcsőben tökéletesen középre pozícionált Mars, miért nem köszön vissza a kamera képén. Azonban egy kis finommozgatással (ami fél órát igényelt) sikerült a főtávcsővel is megtalálni a Marsot. Ezután következett a kalandos fókuszállítás. A vizuális megfigyeléshez beállított fókusz már nem volt jó, mert megváltozott a fényút. Az okulár helyére a kamera került, így kezdődhetett a fókuszírozóval való játszadozás. A kamera képén a Mars korongja igencsak táncolt és annak megállapítása, hogy mikor van fókuszban a kép, eléggé nem volt egyértelmű. Végül a fókuszállító többszörös ide-oda csavargatásával látható volt, hogy a Mars korongja mikor a legkisebb és mintha akkor a korong hullámzása és vibrálása is alábbhagyott volna. Végül újabb 30-40 perc után úgy döntöttem, hogy ennél jobb már nem lesz, így felvettem egy 3000 frame-ből álló videót és a legjobb 75%-ot stackeltem. A stackelt képpel még kicsit dolgoztam, melynek eredménye alább látható.

A fenti kép hatalmas örömmel töltött el. Azt tudtam, hogy nem kell számítsak egy csodásan részletes képre, mert a távcsövem 9 cm-es optikájától nagyjából ennyi várható el. Azonban még ennyi részletre sem számítottam, mert végig az volt bennem, hogy úgy sem jól találtam el a fókuszt és a légkör sem volt nyugodt, szóval lemondhatok bárminemű felszíni formáció megpillantásáról is. A fenti kép tanúsítja azonban, hogy nem így történt. Rögtön detektív üzemmódba váltottam és kiderítettem a Stellarium segítségével, hogy pontosan mi az a fekete L alakú paca a Mars felszínén. Rövid kutakodás után kiderült, hogy a hosszabb szárán fekvő L alak 3 főbb régiót tartalmaz (az L rövid szárától indulva lefelé majd jobbra enyhén felfelé): Syrtis Major Planum (egy pajzsvulkán), Tyrrhena Terra, Hesperia Planum. Alább kicsit jobban kinagyítva és feliratozva a könnyebb követhetőségért.

Alig várom, hogy a Szegedi Csillagvizsgáló 50 cm-es távcsövével is szemügyre vehessem a Marsot és összehasonlíthassam a kapott képet az én kezdő szintű távcsövem által alkotottal.

A fotografikus megfigyelés technikai részletei:
Felszerelés: SkyWatcher 90/910mm akromatikus lencsés távcső + Zenittükör + 2x Barlow lencse + ZWO ASI 120MC-S bolygókamera

Követés: Mindkét tengelyén motorizált EQ-3 mechanika

Videó rögzítéshez használt szoftver: ASICap
– Expozíció: 13 ms
– Gain: 49

Stacking és kidolgozás: ASIVideoStack
– Stacking: 3000 frame 75%-a

2024 összegzés, 2025 tervezés

Tegnap (2025. 01. 25.) gyűltünk össze a csillagvizsgálóban, számot vetni az évről. Utolsó pillanatokban 7-en szóltak, hogy valami miatt mégsem tudnak jönni, ennek ellenére 12-en gyűltünk össze. Plusz akik nem értek rá alapból. Könnyedén legalább 20 embert érdekelt, szerintem ez nagy szám!

1. 2024. év történései

2. 2025 Tervek, ötletek, programok
Ezekre az eseményekre lehet fixen számítani.

  • Szatmáry Károly Emlékkonferencia (2025 szeptember) Egyetemi szervezésben.
  • Hullócsillagok éjszakája (2025 augusztus)
  • Holdfogyatkozás (2025. szeptember 7.)
  • Messier maraton (2025. március vége, később döntünk időpontról)

3. Helyi csoport pályázat pénz

Minden évben lehet pályázni az MCSE jóvoltából maximum 250ezer Ft-ig, amit bármire felhasználhatunk, ami a csoport céljaival egyezik (=népszerűsíti egyesületet, csillagászatot), valamint számlát lehet kérni érte.

Prioritás a felsorolásnak megfelelően, tehát a megnyert pénztől függően fogjuk megvalósítani őket.
a. Ködkamra
Pintér Máté bevállalt egy ködkamrát megépíteni. Kb 10x10cm méretű átlátszó falú dobozka, ami gázzal van feltöltve. Sugárzó forrással kombinálva remek szemléltető eszköz a radioaktivitás/sugárzás demonstrálására.
b. Videós meteor detektor
Egy sima, kisebb látómezős kamera, aminek ha a látómezejébe esik egy meteor, még a rajtagságát is automatikusan meghatározza egy szoftver. Ehhez egy rasberryPi, illetve kamera, lencse kelleni fog, valamit sok technikai tudás. Szintén Pintér Máté projektje.

4. Kedd estékről

Szerencsére alapvetőnek gondolta mindenki a folytatást. De miként tovább?
A koncepció marad: minden derült este észleljünk. Két dolog változik:

  • megpróbáljuk tematizálni adott kedd estéket. Ami épp eszünkbe jut, pl: Minden szűrővel megnézni adott objektumokat, csak galaxisos este, 10 magnitudó feletti este stb. Bárki dobhat be témát.
  • A borult estékre is készülünk, gyakorlatilag szakkörrel. Ilyenkor az lesz, hogy egy jelentkező bevállal egy rövid előadást, és arról fogunk beszélni. Pl valaki megmutatja, hogyan dolgoz ki képeket. Hogyan fotózzunk 50essel. Égi mechanika alapjai. Akár egyetemi előadás csillagászoktól.

5. Cset jellegű kommunikációs platform

Discord! Készül a helyi csoport Discord szervere. Megállapodtunk hogy ez a platform tetszik a legtöbbünknek, így ezen a szerveren lehet majd fenttartani a közösségi érzetet az online térben. Segítség nyújtás, barkácsolás, észlelési ajánlók, szervezések, stb.
Természetesen nem a levlista kárára! Ahogy eddig, továbbra is a levlista marad a hivatalos infóközlés fő platformja. Itt a levlistán mennek továbbra is az események meghirdetései, toborzás, bármi.
Ha kész, körbe küldöm.

6. Helyi csoport találkozó
Dabason, február 15-én rendezi az MCSE az idei helyi csoport találkozót. Itt minden helyi csoport megpróbálja képviselni magát, egyesületi támogatásokról, hozzáállásokról, tervekről, célokról van szó.
Jó, ha minden helyi csoport képviseli magát 1-2 fővel. Eddig Barnával ketten megyünk, ha valaki csatlakozna, várjuk szeretettel!
Legutolsó helyi csoport gyűlés óta megfogalmazódott bennem is egy-két ötlet, amit gondoltam ott megosztani.
Az egyik, hogy nincs meg a helyi csoport és az anya egyesület között a kapcsolat. Nem ismerem én se annyira a vezetőséget (egy elnökségi tagról nem beszélve, őt is csak mert szegedi). Ezen javítani az ötlet, hogy pl mi Szegeden szívesen látnánk akár a titkárságot, akár bármelyik vezetőségi tagot, kapcsolatot építeni, beszélgetni. De akár ellátogathatnak minden csoporthoz.
A másik gondolat, hogy amennyiben ez megvan, mi is képbe kerülünk mit tud nyújtani a helyi csoport pályázaton kívül számunkra az egyesület, úgy le is csapnánk rá. Pl egy egyesület által támogatott látogatás Magyarország legnagyobb csillagvizsgálóiba? Piszkéstetőtől kezdve ami belefér. Vagy bármi más programot el tudok képzelni.

És ennyi, itt értünk végére az estének. Így is több mint másfél óráig tartott. Konstruktív, jó hangulatú este volt, szerintem egy ilyet jövőre is megpróbálhatunk majd. Majd látjuk.